top of page

Фразеологізми - це стійкі сполуки,  які є засобами вираження культурної ідентичності.

Байдики бити - 1. Бути без діла, весело проводити час; розважатися. Юруш вернувся до батьків, нічого не робив, все спав та байдики бив (І. С. Нечуй-Левицький).

                           2. Нічого не робити, марнувати час; ледарювати. Прийшов новий рік, штовхає ледаря в бік: ішов би, ледарю, робити, а не байди бити (Укр.прислів'я).

Брати до розуму - Усвідомлювати, розуміти що-небудь. Майстром у нас Фрідріх Іванович.. Це майстер старої німецької виучки, він, може, ще Сіменса до розуму брав, а за Сіменсовими кресленнями сам Мартен першу піч робив                    (Ю. І. Яновський).

Вести свою лінію - 1. Послідовно домагатися здійснення чого-небудь. А він хоче, щоб я кинула роботу й вийшла за нього. Ну, ото й не може втихомиритись, чіпляється, як реп'ях до кожуха.— Ось воно що, хлоп'яче діло! А ти свою лінію веди,— проговорив Канушевич (Г. М. Коцюба).

                                  2. Настирливо триматися у розмові певної теми, не відступати від чогось. Микола вислухав батька, спитав: — А як це зробити?..— Треба, Миколо, зробити, а от як — ти це мусиш знати краще мене,— вів свою лінію батько (М. Ю. Тарновський)

 

Дивитися вовком. - Неприязно, вороже ставитись до кого-небудь. [Бичок:] Зять твій щось до мене не такий став, як спершу, щось вже бісом на мене дивиться (М. Л. Кропивницький).

 

З легким серцем - Без будь-якої тривоги, без жалю, вагань, переживань. Ви не думайте, що я на легкім хлібу виросла і так собі, з легким серцем на легкий хліб пустилася! (І. Я. Франко)

Набирати води в рот - Уперто мовчати; нічого не говорити. Вже я й мовчу, вже я й набираю води в рот — все одно., він виведе тебе з останнього терпіння    (Ю. О. Збанацький).

Окинути оком - Оглядати кого-, що-небудь або обдивлятися навкруги. Через плече товариша [в'язня] окидаю оком нову камеру. Оце так. Це не наша чистенька та світла — восьма. Це справжня казарма (Ю. О. Збанацький).

Трясця його знає - Уживається для висловлення досади, здивування, байдужості і т. ін. до чого-небудь.— Давиде, ну скажи мені: та чи ж я, трясця його знає, не молодиця?! Бриніла знов уся, всім тілом круглим, молодим. А до Давида очі аж палять (С. О. Головко).

Як обухом по голові - Сильно, дуже.— Ну та й телепнув же ти, Лащу, неначе обухом по голові! — сказав князь Домінік (І. С. Нечуй-Левицький).

Джерело: Фразеологічний словник української мови. АН України, Ін-т укр. мови [уклад.: В. М. Білоноженко та ін, редкол.: Л. С. Паламарчук (голова) та ін.]. Київ : Наук. думка, 1993. 984 с.

Ваші пропозиції

© 2021. Сайт створений на Wix.com.

bottom of page